ویژگی های فرش ماشینی درجه یک

ویژگی های فرش ماشینی درجه یک

جمعه 08 فروردین 1399

در این مقاله قصد داریم شما را با ویژگی های فرش ماشینی درجه یک آشنا کنیم. پس با ما همراه باشید.

هنگام خرید فرش ماشینی، وقتی نام کاشان برده می شود بی گمان همه فکر می کنند که هر فرشی با نام کاشان شناخته شود از لحاظ کیفیت، بهترین فرش ماشینی است. اما این تفکری اشتباه است چرا که فرش های کاشان نیز از لحاظ کیفیت درجه بندی می شوند. و بالطبع هرچه کیفیت فرش بیشتر باشد، قیمت فرش ماشینی کاشان نیز بیشتر می شود. اما ویژگی های فرش درجه یک فرش ماشینی کاشان که این فرش را از سایر فرش ها متمایز می کند و این فرش را در سراسر جهان مشهور کرده است، عبارتند از:
1. در فرش ماشینی درجه یک، اثری از تکرار سیلندر در نقشه فرش ماشینی وجود ندارد. در فرش های درجه پایین تر دلیل تکرار سیلندر، استفاده از ماشین آلات قدیمی است که ممکن است سیلندر به ازای یکبار چندین مرتبه بچرخد اما نقشه بافته نشود و یک طرح چندین بار تکرار شود.
2.  برای تولید فرش ماشینی درجه یک از نخ هیت ست شده استفاده می کنند که کیفیت بسیار بالایی دارد و همچنین پرزدهی کمتری دارند. علاوه بر این فرشی که با نخ هیت ست بافته می شود دارای زیردست نرمتر، یکسان و یکنواختری است.
3. ابعاد فرش درجه یک، از حد استاندار خارج نمی شود و شاید تنها 5%± از مقدار مجاز اختلاف داشته باشد.

ویژگی های فرش درجه یک

4.  نقشه ای که برای فرش درجه یک استفاده می شود مناسب و اندازه است و با توجه به ابعاد فرش طراحی شده است.
5. در فرش ماشینی درجه یک، مقدار آهار استفاده شده برای فرش ماشینی متناسب و به اندازه ابعاد فرش است. استفاده از مقدار آهار بیشتر از حد استاندارد باعث معیوب شدن زیر دست قالی می شود.

ویژگی های فرش ماشینی درجه یک

6. جای هیچ گونه تیغ خوردگی روی فرش درجه یک وجود ندارد.
7. آثاری از پارگی، سوراخی و وصله در فرش های درجه یک وجود ندارد، همچنین در پشت قالی اثر از قلاب خوردگی وجود ندارد. در فرش های ماشینی درجه پایین تر به دلیل تنظیمات اشتباهی که روی دستگاه صورت گرفته است، پشت فرش به صورت نامنظم تراش خورده و در بخش هایی از قالی سرنخ ها قابل رویت است.
8. مشکل دو پودی در فرش های درجه یک دیده نمی شود. مشکل دو پودی به این معنی است که ممکن است در حین بافت نخ پود پاره شود و نخ باقیمانده توسط کارگر بافنده از دستگاه خارج نشود و نخ پود جدید از همان طرفی که ماکو حرکت کرده بود گذاشته شود، در اینصورت دو پود در کنار یکدیگر قرار می گیرند و در پشت قالی عدم نظم در بافت مشاهده می شود.
9. عمل شیرینگ در فرش های ماشینی درجه یک به درستی صورت می گیرد و در قسمت های مختلف قالی ارتفاع نخ خاب یکسان است.
10. در سراسر فرش میزان تراکم فرش یکسان است و شما با بررسی متوجه می شوید هیچ جای خالی در فرش وجود ندارد. این مشکل به این دلیل ایجاد می شود که هنگام بافت نخ خاب پاره شود و مسئول دستگاه متوجه پارگی نخ خاب نشود و دستگاه به بافت خود ادامه دهد.
11. دو رنگی و یا چند رنگی که در اثر استفاده از شیدهای متفاوت یک رنگ در قالی بوجود می آید، در فرش ماشینی درجه یک وجود ندارد.
12. قفسه بافی در فرش ماشینی درجه یک وجود ندارد. این مشکل در اثر گیر کردن هارنیش ها ایجاد می شود و قسمتی کوچکی از فرش ماشینی فاقد خاب می شود.
13. اگر در بافت از الیاف مختلفی (مانند پشم و اکریلیک) برای بافت استفاده کنند و در تکمیل کار به این موضوع دقت نکنند یکی از نخ ها آب می شود و در فرش ایجاد سوختگی می کند.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی