چگونه سوختگی فرش با اتو، ذغال، قابلمه، سیگار و ... را از بین ببریم؟

چگونه سوختگی فرش با اتو، ذغال، قابلمه، سیگار و ... را از بین ببریم؟

دوشنبه 14 بهمن 1398

ممکن است فرش خانه شما در اثر عوامل مختلفی مانند: اتو، قابلمه، بخاری، سیگار، ذغال و ... بسوزد. به همین دلیل استفاده از راهکارهای کاربردی برای رفع این سوختگی ها امری ضروری است. در این مقاله ما سعی می کنیم انواع راهکارهای آسان و کاربردی را برای رفع سوختگی فرش آموزش دهیم. این راهکارها چه برای فرش دستبافت و چه برای فرش ماشینی قابل اجرا است.

 

ترمیم سوختگی فرش با اتو

هنگامی که لباس خود را اتو می کنید ممکن است به طور ناخودآگاه اتو با فرش تماس پیدا کرده و پرزهای سطحی فرش را بسوزاند و لکه ای از سوختگی روی فرش باقی بگذارد. برای رفع اثر سوختگی با اتو، اگر سوختگی سطحی بود و لکه ی زرد رنگی روی فرش ایجاد شده بود یک پیاز با سایز متوسط را به دو نیم تقسیم کرده و روی لکه سوختگی بگذارید و فشار دهید تا آب پیاز به عمق لکه و فرش نفوذ کند حدود 5 دقیقه صبر کنید سپس یک قاشق غذاخوری نمک روی لکه بریزید و سپس به صورت دورانی ماساژ دهید بعد از آن 15 تا 20 دقیقه صبر کرده تا اثر لکه از روی فرش کاملا پاک شود. با کمک جاروبرقی نمک ها را از روی فرش جمع کرده و بعد از آن با کمک شامپو فرش و اسفنج، قسمت مورد نظر را بشویید تا فرش بوی پیاز نگیرد. اگر سوختگی عمیق بود بهتر است برای رفع اثر سوختگی به متخصصینی که در زمینه رفو فرش مهارت دارند مراجعه کنید.
اگر سوختگی فرش با اتو خیلی عمیق نبود و فقط لکه کمرنگی روی فرش ایجاد کرده بود مقداری آبلیمو روی قسمتی از فرش که سوخته است میریزیم و فرش را در برابر نور مستقیم آتاب می گذاریم تا آبلیمو خشک شده و به عمق فرش نفوذ کند و لکه ایجاد شده از سوختگی را پاک کند. چرا که آبلیمو در برابر نور خورشید خاصی سفید کنندگی دارد.

 

ترمیم سوختگی فرش با ذغال یا سیگار

اگر سجاده فرش با ذغال یا سیگار سوخت باید سریعا با کمک انبر آن را از روی فرش بردارید تا سوختگی عمیق نشود که اگر عمیق شد باید فرش را به فرد باتجربه در زمینه رفو سپرد اما اگر سوختگی عمیق نبود قسمتهای سطحی پرز فرش را که با ذغال سوخته با کمک قیچی بچینید سپس با شامپو فرش لایه ضخیمی از کف را روی قسمت سوختگی ایجاد کنید و صبر کنید تا کف روی فرش خشک شود. بعد از آن با کمک جاروبرقی کف های خشک شده را از روی فرش جمع کنید. اگر هنوز اثری از سوختگی روی فرش باقی مانده بود محلولی از آب اکسیژنه و آب معمولی به نسبت 1 به 10 درست کنید. سپس پارچه تمیزی را به این محلول آغشته کرده و روی قسمت سوختگی فرش بکشید تا اثر سوختگی پاک شود.

 

ترمیم سوختگی فرش با قابلمه

هنگامی که فرش با اجسام داغ مثل قابلمه و ... می سوزد اصولا سوختگی فرش زیاد نیست و فقط پرز فرش کمی حالت اولیه خود را از دست می دهد. برای رفع اثر سوختگی با اجسام داغ، تکه های یخ را روی محل سوختگی گذاشته و اجازه دهید تا کاملا ذوب شود سپس با برس فرش در خلاف جهت خاب فرش، پرز فرش را برس کشیده تا به حالت اولیه و طبیعی خود برگردد.

 

ترمیم سوختگی فرش با شمع

اگر در اثر ذوب شدن پارافین شمع و ریختن آن روی فرش، پرزهای فرش دچار سوختگی شد سریعا با کمک اسفنج و مایع ظرفشویی پارافین های شمع را از روی پرزهای فرش جمع کنید تا به عمق فرش نفوذ نکند. اگر بعد از پاک کردن پارافین از روی فرش اثری از سوختگی روی پرز فرش ایجاد شده بود. این اثر سوختگی شبیه سوختگی فرش با قابلمه است پس راهکار ترمیم اثر سوختگی با قابلمه را اجرا کنید. اما اگر پارافین فرش به عمق فرش نفوذ کرد یک پارچه سفید و تمیز را روی قسمتی از فرش که پارافین ریخته پهن کنید و سپس با اتو روی این پارچه سفید بکشید تا پارافی شمع از روی فرش جذب پارچه سفید شود.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی