چگونه از ریشه فرش محافظت کنیم؟

چگونه از ریشه فرش محافظت کنیم؟

دوشنبه 18 آذر 1398

از مهمترین وسایلی که جلوه ی زیبایی به منزلتان می بخشد، فرش است. حال ممکن است فرش ماشینی باشد یا دستبافت. فرش جدای از ارزش فرهنگی، ارزش مادی بالایی داشته به همین دلیل نیاز به نگهداری بیشتری دارد. از مهمترین قسمتهای فرش، ریشه فرش است که بیشتر در معرض آسیب قرار میگیرد و متاسفانه کمتر از قسمتهای دیگر فرش به آن رسیدگی می شود در صورتیکه اگر به درستی از ریشه فرش محافظت نشود به راحتی پوسیده و حتی پاره می شود که در نتیجه پاره شدن و جدا شدن ریشه فرش، به مرور بافت فرش از هم جدا شده و خراب می شود. نگهداری از ریشه فرش با روش ها و وسایل مختلف انجام می شود که در ادامه به شرح آن پرداخته می شود. اما در ابتدا لازم است به اطلاعات مختصری در مورد ریشه فرش اشاره کنیم. انتهایی ترین قسمت فرش که اکثرا به رنگ سفید و کرم است را ریشه فرش می نامیم. ریشه ها انواع گوناگونی با نامهای ریشه های ساده، ریشه های گره دار، ریشه های توری و زنجیره ای دارند. فرقی ندارد ریشه از چه نوعی باشد در هر صورت محافظت از آن ضروری است.

مهمترین دلایل محافظت از ریشه فرش

  • ریشه کمتر کثیف شده و در نتیجه فرش کثیفی کمتری را به خود می گیرد
  • ریشه پوسیده نشود و درواقع دوام و عمر فرش حفظ شود
  • جلوگیری از آسیب دیدگی فرش که در اثر کنده شده ریشه اتفاق می افتد.

فرشی که روی زمین پهن می کنیم شامل دو نوع فرش ماشینی و دستبافت است که در نهایت به مرور زمان و با ریختن مواد غذایی روی فرش، رفت و آمد زیاد و ... دچار کثیفی می شود. بسیاری از افراد سعی دارند با خرید فرش های تیره از کثیف شدن فرش در بازه های زمانی کوتاه جلوگیری کنند اما مشکلی که وجود دارد این است که حتی اگر فرش تیره باشد ولی در هرصورت ریشه فرش به دلیل رنگ روشنی که دارد سریعا کثیف می شود. علاوه بر این ریشه ها در اثر رفت و آمد زیاد نامنظم شده و در دراز مدت سریعتر از قسمتهای دیگر فرش دچار آسیب دیدگی می شود و در نهایت باعث آسیب دیدن بدنه اصلی فرش می شود که تعمیر آن هزینه زیادی دارد.

چرا نباید از چسب پهن برای محافظت از ریشه فرش استفاده کرد؟

اغلب مشاهده کرده اید که برای محافظت از ریشه فرش از چسب پهن استفاده می کنند. استفاده چسب پهن برای محافظت از ریشه فرش شاید ظاهرا باعث جلوگیری از کثیفی ریشه فرش بشود اما به ریشه فرش آسیبهایی میزند که دیگر ریشه فرش مانند روز اول نخواهد بود از جمله مشکلاتی که در استفاده از چسب پهن بوجود می آید اینکه بعد از گذشت زمان و رفت و آمد زیاد چسب قدرت چسبندگی خود را از دست داده و باید به صورت مرتب تعویض شود. هنگامی که چسب پهن کنده و یا تعویض می شود امکان کنده شدن تعدادی از ریشه ها بسیار زیاد است و اثرات چسب روی ریشه باقی می ماند.

استفاده از مواد شیمیایی به کار رفته در ساخت چسب بعد از گذشت زمان به ریشه فرش آسیب می زند.

روش های محافظت از ریشه فرش

گره زدن ریشه فرش

روش های زیادی برای محافظت از ریشه فرش وجود دارد که یکی از مهمترین روش ها، گره زدن ریشه است. بهتر است در همان موقعی که فرش جدید را می خواهید پهن کنید ریشه هایش را گره بزنید زیرا در ابتدا ریشه های فرش هنوز هیچ آسیبی ندیده است و با این کار می توانید از خراب شدن و وارفتگی ریشه ها خودداری کنید. دومین مزیتی که گره زدن ریشه ها دارد این است که هنگامی که فرش جارو زده می شود ریشه ها کنده نخواهد شد.

نکته: اگر به صورت تخصصی نمی توانید ریشه ها را گره بزنید آن را به یک متخصص بسپارید.

استفاده از کاور برای محافظت از ریشه فرشاستفاده از کاور

دومین روش محافظت از ریشه که بسیار هم مرسوم است استفاده از کاور است. کاور فرش به خوبی از ریشه ها محافظت کرده و در ساخت آن از هیچ نوعی چسبی استفاده نشده است. هنگام استفاده از کاور ریشه ها روی لبه های فرش محکم شده و از کثیفی آن جلوگیری می شود.

ویژگی های کاور ریشه فرش

  • عمر ریشه فرش طولانی شده در نتیجه به فرش آسیبی نمیرسد و نیازی به ترمیم فرش نیست.
  • نظم ریشه فرش حفظ می شود.
  • به دلیل اینکه روی لبه فرش محکم می شود، از کثیفی ریشه جلوگیری می شود.
  • کاور به گونه ای است که موجب عبور جریان هوا از بین ریشه ها شده و در نتیجه از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری می شود.
  • کاور برای قرار گرفتن روی ریشه ها از هیچ نوع چسبی قوی استفاده نکرده است پس به ریشه فرش آسیبی نمی رسد.
  • قیمت مناسبی دارد و در همه فروشگاه های مرتبط و قالیشویی ها یافت می شود.

کاور به سه دسته تقسیم می شود

کاور توری: کاور توری یا همان کاور شیشه ای همانطور که از نامش پیداست از جنس تور است و به راحتی هوا از بین ریشه ها عبور می کند. این کاور با یک نوار چسبی باریک به لبه های فرش می چسبد این چسب قوی نیست و به فرش آسیبی نمی زند.

کاور پارچه ای: کاور پارچه ای درواقع همان لفافه دوزی است که در قدیم استفاده می شده است. در لفافه دوزی ریشه های فرش را درون پارچه ای قرار داده و آن را به دو طرف فرش کوک می زنند. پارچه هایی که برای لفافه دوری استفاده می شود برزنت یا متقال است و چون این پارچه ها مشبک هستند هوا به راحتی از بین ریشه ها عبور می کند.

کاور پلاستیکی: این کاور ممکن است به فرش آسیب بزند به همین علت استفاده از آن توصیه نمی شود.

بعد از تمام این توضیحات آیا این سوال برای شما پیش آمده است که چه عاملی باعث پوسیدگی فرش می شود؟

در جواب به این سوال باید گفت سطح فرش زمانی که خیس می شود به دلیل خاصیت مویینگی که دارد باعث حرکت آب به سمت ریشه ها می شود تا از ریشه ها بخار شود دلیل حرکت به سمت ریشه ها این است که چون ریشه ها تار تار است، آب سریعتر از آن بخار می شود. پس برای اینکه فرش دچار پوسیدگی نشود، ریشه نباید بپوسد و ریشه در صورتی سالم میماند که با روش هایی که توضیح داده شد از آن محافظت شود.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی