فرش وینتیج چیست؟|دوام فرش وینتیج

فرش وینتیج چیست؟|دوام فرش وینتیج

پنجشنبه 09 آبان 1398

فرش وینتیج چیست؟

کلمه وینتیج به معنای قدیمی است و در هنر تحت عنوان عقب گرد مدرن شناخته می شود. فرش وینتیج که با فرش کهنه نما هم شناخته می شود نوعی از فرش ماشینی است که ظاهر و طراحی شبیه به فرش های قدیمی و عتیقه دارد. ویژگی مشترک بین تمام فرش های وینتیج، همین نمای کهنه ای است که دارد و شبیه فرش عتیقه، با درخشندگی خاص خودش، جلب توجه می کند. این نوع فرش، از جدیدترین فرش های تولید شده در صنعت فرش ماشینی است که طرفداران زیادی دارد. فرش وینتیج که از جمله فرش های مدرن و جدید ایرانی با ظاهر و نقشه ای قدیمی است برای منازلی با دکوراسیون مدرن و کلاسیک استفاده می شود. استفاده از این نوع فرش ها در این منازل، به گونه ای است که جذابیت محیط را دوچندان کرده و دکوراسیونی متفاوت از سایر دکوراسیون ها ایجاد می کند. به همین دلیل با قاطعیت می توان گفت که فرش وینتیج بهترین انتخاب برای کسانی است که علاوه بر اینکه به دنبال دکوراسیون مدرنیته و کلاسیک برای منزل خود هستند، علاقه ی زیادی به طرح های سنتی و قدیمی دارند. از طرح های مختلف فرش وینتیج می توان با توجه به سلیقه افراد و هماهنگی محیط برای پذیرایی، آشپزخانه و اتاق خواب استفاده کرد.

مقاله مرتبط: 6 نکته ای که در خرید فرش جهیزیه نیاز است بدانیم.

ویژگی ها و مزایای فرش وینتیج

  • فرش وینتیج با نخ پلی استر یا همان ابریشم مصنوعی بافته می شود که وزن کمی دارد، به همین دلیل به راحتی قابل جابجایی است.
  • با وجود اینکه این نوع از فرش ها برای تبدیل شدن به فرش کهنه نما، مراحل سختی را طی می کنند اما دوام و طول عمر بالایی دارند.
  • این فرش نسبت به سایر فرش ها از تنوع بالایی برخوردار است و شما می توانید با توجه به ابعاد هر قسمت از خانه خود، آن را خریداری نمایید.
  • فرش وینتیج با توجه به نقشه و طراحی که دارد توانسته جای خالی هنرهای قدیمی را پر کند.
  • نسبت به فرش های دستبافت قدیمی قیمت کمتری دارد و برای کسانی که به سنتی بودن فرش و اصالت آن اهمیت می دهند انتخاب مناسبی است.
  • فرش وینتیج مختص به ایران نیست و در کشورهای اروپایی طرفداران زیادی دارد.

نحوه تولید فرش وینتیج

با برچیدن و کوتاه کردن پرزهای روی فرش های معمولی و سنتی فرشی که ساخته و تولید می شود را فرش وینتیج می نامند.

روش های کهنه نما کردن فرش

از جمله مهمترین روش هایی که برای کهنه نما کردن فرش استفاده می شود عمل دواشور است که در این روش از هیپو کلریت کلسیم استفاده می شود (هیپوکلریت کلسیم یک ماده شیمیایی است که به آن سود و پودر سفیدگری نیز گفته می شود). هنگامی که از این ماده استفاده می شود الیاف و پشم فرش، پرز خود را از دست داده و حالت صیقلی پیدا می کنند.
روش های بعدی که نام برده می شود بیشتر به صورت سنتی و برای کسانی که در گذشته فرش دستبافت نو داشتند و از رنگ خام و زننده آن خوششان نمی آمده، استفاده می شده است.

1. با استفاده از ترکیب آب، چوبک و خاکستر که حالت قلیایی دارد، فرش را می شویند تا حالت قدیمی و کهنه به خود بگیرد.

2. فرش را در معرض آفتاب یا محل های پر رفت و آمد قرار می دادند تا با پاخوردن زیاد رنگ خام فرش کمرنگ تر شده و نمایی کهنه مانند به خود بگیرد.

علت نامگذاری فرش وینتیج

کلمه وینتیج، کلمه فرانسوی، به معنی قدمت شراب است اما در اینجا منظور ما کلماتی مانند عتیقه و کهنه نما است.
در آخر اگر شما فرشی می خواهد که در عین مدرن و کلاسیک بودن، اصالت و زیبایی خاصی داشته و به فرش های سنتی نزدیک باشد و علاوه بر این موارد، دارای قیمت مناسبی نیز باشد، پیشنهاد ما به شما فرش وینتیج است.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی