کیسی فرش چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

کیسی فرش چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

یکشنبه 29 دی 1398

یکی از عیوبی که ممکن است در فرش ایجاد شود کیسی و یا به عبارتی دیگر نوعی تغییر در شکل ظاهری فرش است. ممکن است از خود سوال کنید فرش در چه حالتی قرار بگیرد دچار کیسی شده است؟ با ما همراه باشید تا در ادامه ابتدا تعریف کلی از کیسی فرش ارائه داده و در نهایت دلایل ایجاد کیسی را توضیح دهیم.

 

کیسی فرش چیست؟

این عیب که ممکن است هم در فرش دستبافت رخ دهد و هم در فرش ماشینی، به دلایل متعددی از جمله  سهل انگاری در بافت، پهن کردن نامناسب فرش بعد ازشستشو و ... اتفاق می افتد و به حالتی از فرش گفته می شود که فرش دچار خمیدگی می شود. در اصطلاح قسمتی از فرش که بعد از پهن کردن روی سطح صاف به خوبی روی سطح زمین قرار نمی گیرد و برجسته می شود را کیسی فرش می گویند.

 

دلایل کیسی فرش

عوامل متعددی باعث ایجاد کیسی در فرش می شوند که در ادامه مختصر در مورد این عوامل توضیح خواهیم داد.

 

قرار گرفتن پرزهای قالی بین دار و چله

این پرزهای اضافی به چله ها فشار وارد می کند و به دلیل تراکمی که چله ها دارد باعث ایجاد کیسی فرش می شود.

 

استفاده از مواد مصنوعی در بافت فرش ماشینی

استفاده از مواد مصنوعی در بافت فرش علاه بر اینکه موجب کیسی فرش می شود مرغوبیت فرش را نیز خواهد گرفت. مواد مصنوعی که در بافت فرش به کار می رود در اثر گرما جمع شده و فرش دچار کیسی می شود.

 

بافت ناهمگون

هنگام خرید فرش به بافت فرش دقت کنید چرا که در فرش های چند پوده به دلیل بافت ناهمگونی که دارند باعث ایجاد کیسی در فرش می شوند.

 

بد پهن کردن فرش

پس از شستن فرش، گاهی اوقات مخصوصا هنگامی که فرش به صورت خانگی شسته می شود، ممکن است فرش به خوبی و در سطح صاف پهن نشود این کار باعث می شود فرش در حین خشک شدن حالتی بد فرم به خود بگیرد.

 

نگرفتن کامل آب فرش در حین خشک کردن

این علت که در قالیشویی ها اتفاق می افتد به این صورت است که پس از شستشو، فرش توسط دستگاه های خشک کن صنعتی خشک می شود. اگر آب فرش به طور کامل توسط این دستگاه گرفته نشود فرش دچار کیسی می شود.

 

بزرگ بودن قواره فرش برای مکانی که فرش در آنجا پهن می شود

گاهی اوقات مجبوریم فرش را در محلی پهن کنیم که ابعاد بزرگتری نسبت به ابعاد محل مورد نظر دارد. به همین دلیل .برای تطبیق اندازه فرش با محل موردنظر قسمتی از فرش را تا می کنیم که باعث ایجاد کیسی فرش می شود.

 

قرارگیری فرش زیر پایه مبل و صندلی

هنگامی که پایه مبل و یا صندلی روی فرش قرار می گیرد به فرش فشاری وارد می کند و باعث جمع شدن فرش می شود. بعد از گذشت زمان این جمع شدگی باعث ایجاد کیسی فرش می شود.

 

راه های از بین بردن کیسی فرش

هنگامی که فرش دچار کیسی می شود بهتر است هرچه سریعتر کیسی و چروک شده فرش را رفع کنید تا باعث کیسی یا چروکی عمیق نشود. همچنین کیسی فرش باعث می شود فرش در محل کیسی بیشتر ساییده شده و سریعتر خراب شود. برای این منظور راه حل های زیر برای از بین بردن کیسی فرش پیشنهاد می شود.

 

رول کردن معکوس فرش

با این کار به معکوس کردن نخ هایی که کشیده شده است کمک می شود. بعد از اینکه فرش به صورت معکوس رول شد باید در آفتاب قرار گیرد.

 

گذاشتن جسم سنگین روی فرش

فرش را در آفتاب پهن کنید و جسم سنگینی را روی قسمت کیسی فرش بگذارید تا سنگینی باعث باز شدن چروک و کیسی فرش شود.

 

استفاده از بخارشوی

با دستگاه بخارشوی روی قسمت چروک و کیسی فرش بکشید تا با ایجاد رطوبت و گرما کیسی فرش رفع شود.

 

استفاده از نوار فرش

نوارهایی به عرض 4 سانتی متر که از جنس لینولئوم هست را از فروشگاه های سخت افزار تهیه کرده و از پشت فرش در قسمت هایی که فرش لوله شده بچسبانید و سپس با استفاده از نخ و سوزن به صورت زیکزاک بدوزید و با کمک پارچه مرطوب و اتو این لوله ها را صاف کنید.

 

نکاتی که برای رفع کیسی فرش باید به آن توجه نمود

•اگر فرش شما دارای تراکم بالایی است چند روز تا چند هفته طول می کشد تا فرش به حالت عادی خود برگردد.

•اگر برای رفع کیسی فرش از روش آخر استفاده می کنید مراقب باشید که اگر دمای اتو خیلی بالا برود به بافت فرش آسیب می زند

•اگر در منطقه ای زندگی می کنید که دارای آب و هوای مرطوب است باعث می شود فرش زودتر به حالت اولیه خود برگردد.

•اگر دلیل کیسی فرش یکی از سه دلایل اولی که در نتیجه سهل انگاری در بافت فرش بوجود می آید باشد، بهتر است برای رفع کیسی فرش آن را به کارگاه های تعمیر فرش سپرد.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی