علل سایه روشن شدن و دو رنگی در فرش و رفع آن

علل سایه روشن شدن و دو رنگی در فرش و رفع آن

یکشنبه 07 دی 1399

از جمله مشکلاتی که خریداران فرش ماشینی یا دستبافت بعد از خریداری و پهن کردن فرش با آن روبرو می‌شوند دورنگی یا سایه انداختن فرش است که ممکن است به علت جهت گیری تصادفی خاب فرش در اثر عوامل مختلف ایجاد شده باشد.
حال برای خریداران این سوال ایجاد می شود که دو رنگی و سایه انداختن فرش به علت پایین بودن کیفیت فرش است یا در اثر عوامل طبیعی ایجاد می شود؟
در چه صورت سایه انداختن فرش دلیلی برای معیوب بودن فرش به حساب می آید؟ 
در ادامه ما در مورد علل ایجاد سایه انداختن فرش و راهکار رفع آن توضیح خواهیم داد.

دلیل سایه انداختن فرش

همانطور که در مقدمه به آن اشاره شد بعد از خرید و پهن کردن فرش ماشینی مشاهده می کنید که بعضی از قسمتهای فرش پرنگ تر و بعضی از قسمتهای آن کمرنگ تر از سایر نواحی فرش است و عده‌ای گمان می کنند کیفیت پایین فرش علت اصلی این عامل است.
اما این دلیل تا اندازه ای اشتباه است و فرش از هرجنسی (اکریلیک، پلی استر، ابریشم و ...) که بافته شده باشد؛ سطح مقطع نخ با بدنه آن اختلاف رنگ دارد.
وقتی شما از بالا و به صورت عمودی به نخ نگاه می کنید در مقایسه با حالتی که به صورت مایل و زاویه کمتر از 90 درجه نخ را مشاهده می کنید، رنگ نخ را پررنگ تر مشاهده خواهید کرد و این دو رنگی و سایه انداختن همان تفاوت رنگی است که سطح مقطع نخ با بدنه آن دارد.

گاهی اوقات راه رفتن روی فرش نیز باعث قرار گرفتن نخ خاب در جهات مختلف شده و این عامل نیز باعث سایه انداختن فرش می شود.
نخ های فرش ماشینی در زمان بافت نیز کاملا به صورت عمودی نیستند و به صورت مایل در کنار یکدیگر قرار می گیرند. همین علت باعث می شود وقتی از طرفی که سطح مقطع نخ ها دیده می شود به فرش نگاه کنیم پررنگ تر از طرف دیگر (بدنه نخ ها) دیده شود.
در تمام موارد بالا حالتی برای فرش رخ داده که امری طبیعی و اجتناب ناپذیر است و دلیلی بر معیوب بودن فرش نیست.

سایه روشن شدن فرش و رفع آن

با تمام این توضیحات گاهی اوقات فقط از یک طرف به فرش نگاه می کنید و یک بخش مشخصی از فرش را روشن تر یا تیره تر از بقیه نقاط فرش می بینید. این حالت که ممکن است در مرحله بافت یا آهار ایجاد شده باشد به دو خاب شدن فرش معروف است یکی از عیوب فرش محسوب شده و باید با شرکت موردنظر هماهنگ شده و فرش خود را تعویض نمایید.
با وجود تمام عوامل بالا بعضی از رنگها نیز به نسبت سایر رنگها بیشتر باعث سایه انداختن و دورنگی فرش می شود مانند رنگهای نقره‌ای، آبی، کاربنی و بژ. پس اگر سایه انداختن فرش برای شما اهمین بالایی دارد در انتخاب رنگ نیز دقت داشته باشید.

رفع دورنگی فرش های ماشینی

برای رفع دورنگی و سایه انداختن فرش بهترین و ساده ترین راه جاروکشی فرش در جهت خاب آن است.

نکته:

اما نکاتی که باید در این رابطه بدانید
1-    سایه روشن شدن فرش روی فرسودگی و دوام فرش تاثیری ندارد.
2-    دو رنگی در فرش هایی که با نخ صد در صد اکریلیک بافته می شوند نسبت به فرش هایی که با سایر نخ ها بافته می شوند کمتر است.
3-    فرش های ماشینی 700 شانه و 1000 شانه به نسیت فرش 1200 شانه سایه روشن یا دو رنگی کمتری دارد.
4-    فرش های فیلامنت و ابریشم مصنوعی بیشترین سایه روشن را در فرش ایجاد می کند.

سخن آخر

برای انتخاب فرش های ماشینی با کیفیت بالا که در بافت آنها از نخ های اکریلیک هیت ست شده استفاده می کنند بهتر است به صفحه محصولات فرش کاشی مراجعه کنید.
 

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی