روش های رفع بوی بد فرش

روش های رفع بوی بد فرش

چهارشنبه 06 اسفند 1399

ممکن است به دلایل مختلفی از جمله نم فرش، ادرار بچه، ریختن غذا و ... فرش بوی نامطبوعی بگیرد که یا با شستشو یا روشهای خانگی این بوی نامطبوع رفع می شود. در این مقاله ما قصد داریم راهکارهای خانگی که باعث رفع بوی نامطبوع فرش می شود را بررسی کنیم.

رفع بوی نامطبوع فرش

بوی بد فرش از جمله عواملی است که ممکن است هریک از ما حداقل یکبار هم که شده با آن روبرو شده ایم و به دلایل مختلفی فرصت کافی برای شستشو فرش را نداریم؛ به همین علت لازم است با راهکارهایی که سریعا باعث رفع بوی بد فرش می شود آشنا شویم تا بتوانیم به راحتی بوی آزار دهنده فرش را رفع کنیم.
از جمله این راهکارها می توان استفاده از جوش شیرین، اسطوخودوس، روغن ضروری، روغن اسانس و بوراکس استفاده کرد.

استفاده از جوش شیرین برای رفع بوی نم فرش

استفاده از جوش شیرین راحتترین روشی است که برای رفع بوی نم فرش می توان استفاده کرد. مقداری از جوش شیرین را روی فرش بریزید و سپس به کمک جارو یا فرچه روی فرش مالش دهید تا به عمق تار و پود فرش نفوذ کند.
اجازه دهید جوش شیرین 24 ساعت روی فرش بماند، بعد از گذشت 24 ساعت با کمک جاروبرقی جوش شیرین را از روی فرش جمع کنید.

رفع بوی بد فرش با جوش شیرین

استفاده از اسطوخودوس برای رفع بوی ادرار کودک

ابتدا زیر قسمتی از فرش که با ادرار کودک نجس شده است تشت کوچکی بگذارید و سپس مقداری آب روی فرش ریخته و با شامپو فرش بشویید. بعد از اینکه حدس زدید کاملا نجاست برطرف شده سه بار آب روی فرش بریزید. بعد از آن سعی کنید چندبار همان قسمت فرش را فشار دهید تا آب فرش تا آنجایی که ممکن است گرفته شود. سپس دستمال خشک را روی همان قسمت گذاشته تا مابقی آب فرش را جذب کند.
حال در این مرحله لازم است از ماده ای استفاده کنید تا بوی ادرار کودک را از بین ببرد.
به میزان نصف پیمانه گلهای تازه اسطوخودوس را در هاون ریخته و کامل له کنید. یک پیمانه جوش شیرین را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. سپس روی قسمتی از فرش که با ادرار کودک کثیف شده بود بریزید. 7 الی 8 ساعت صبر کنید تا جوش شیرین بوی ادرار را از بین ببرد و اسطوخودوس عطر خوشی را روی فرش برجای بگذارد. سپس با کمک جاروبرقی آن را از روی فرش جمع کنید.

 استفاده از گل اسطو خودوس برای از بین بردن بوی ادرار کودک

استفاده از روغن ضروری

برای رفع بوی ادرار کودک میتوانید از روغن های ضروری که از قسمتهای معطر گیاهان و مرکبات گرفته شده است، استفاده کنید. این روغن از رایحه های گل های یاسمن، رز و اسطوخودوس-رایحه مرکبات لیمو و پرتقال و رایحه چوب صندل، سدر و نعنا گرفته شده است.
20 قطره از روغن ضروری را روی نصف پیمانه جوش شیرین بریزید و به خوبی مخلوط کنید. این ترکیب را روی قسمتی که بوی نامطبوع می دهد ریخته و اجازه دهید 7 تا 8 ساعت بماند. بعد از آن با کمک جاروبرقی از روی فرش جمع کنید.
نگران نباشید روغن ضروری ماده ای فرار است و اثری از آن روی فرش باقی نمی ماند.

استفاده از روغن ضروری برای رفع بوی نم فرش

 استفاده از بوراکس برای رفع بوی غذا

هنگامی که غذا روی فرش ریخته می شود با کمک قاشق آن را از روی فرش جمع کنید. بوراکس را روی قسمتی از فرش که در اثر غذا بوی نامطبوع می دهد ریخته و یک ساعت صبر کنید تا بوی غذا رفع شود، سپس با کمک جاروبرقی اثر بوراکس را از روی فرش جمع کنید.
بوراکس جز گروه نمکهای قلیایی و ماده ای غیر سمی است.
برای افزایش اثر دهی می توانید از روغن ضروری نیز استفاده کنید تا رایحه خوشی روی فرش باقی بماند.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی