راهنمای کامل خرید فرش جهیزیه

راهنمای کامل خرید فرش جهیزیه

چهارشنبه 22 آبان 1398

فرش از اصلی ترین وسایلی است که در چیدمان منزل بسیار اهمیت دارد و زیبایی خاصی به خانه می دهد در نتیجه انتخاب فرش مناسب برای جهیزیه از مهم ترین تصمیمات خانواده عروس و داماد است. بهتر است قبل از اقدام کردن به خرید فرش جهیزیه، ملاک های خود برای انتخاب نوع فرش را در نظر بگیرید و با کسب اطلاعات لازم در مورد انواع فرش، بهترین فرش متناسب با سلیقه و معیارهای خود را خریداری کنید؛ در غیر اینصورت اگر بدون داشتن اطلاعات کافی برای خرید فرش جهیزیه اقدام کنید فرشی را خریداری خواهید کرد که پس از مدت کوتاهی دیگر برای شما کارایی ندارد و مجبور هستید فرشتان را تعویض کنید. برای اینکه بدانیم چگونه یک فرش جهیزیه خوب خریداری کنیم نیاز به اطلاعاتی در زمینه فرش داریم که در ادامه این مقاله به آن اشاره می کنیم.

اولین سوالی که خانواده های عروس و داماد از خود می پرسند، فرش دستبافت یا فرش ماشینی؟

بی شک انتخاب هرکسی برای خرید فرش، فرش دستبافت است. چراکه دارای طرح و نقشی است که با زیبایی هرچه تمام تر بافته شده اند و همچنین دوام و طول عمر بالایی دارند. اما همانطور که میدانید قیمت فرش دستبافت بسیار بالاست و هر خانواده ای توانایی خرید فرش دستبافت را ندارد. حال اگر انتخاب ما برای جهیزیه، فرش ماشینی باشد باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

# توصیه ما به شما خرید فرش ماشینی کاشان است #

راهنمای کامل خرید فرش جهیزیهنکته اول: توجه به شانه و تراکم فرش

در انتخاب فرش ماشینی، هرچه فرش دارای شانه بیشتری باشد فرش ریز نقش تر شده و شباهت زیادی به فرش دستبافت دارد. تراکم فرش مربوط به فشردگی فرش است و هرچه فرش دارای تراکم سرنخ و حجم بیشتری باشد سفت تر و سنگین تر است و دوام طولانی تری دارد. پس بهتر است در ابتدا کمی بیشتر هزینه کنید و فرش 700 شانه به بالا که تراکم بیشتری دارند خریداری نمایید.

 

نکته دوم: الیاف به کار رفته در فرش (اکریلیک یا پلی استر)

در جنس نخ خاب فرش اغلب از دو الیاف پلی استر و اکریلیک استفاده می شود. فرش پلی استر ظاهر زیباتری نسبت به فرش اکریلیک دارد و پرز ندارد و با مانور روی این ویژگی که پرز ندارد و درنتیجه باعث حساسیت نمی شود نظر خریدار را به این نوع فرش جلب می کنند. اما با وجود این ویژگی ها برای فرش هایی که با الیاف پلی استر بافته می شوند، طول عمر این نوع فرش ها بسیار کم است و دوامی ندارد. با گسترش و توسعه فناوری و با انجام فرایند هیت ست روی الیاف اکریلیک، توانسته اند پرزدهی این الیاف را از بین ببرند. در نتیجه با توجه به دوام بیشتری که این الیاف نسبت به الیاف پلی استر دارند انتخاب فرش اکریلیک، انتخاب ایده آل تری به عنوان فرش جهیزیه می باشد.

نکته سوم: پرزهای فرش

راحتترین راهنمایی که هنگام خرید فرش جهیزیه می توانید از آن استفاده کنید، پرزهای فرش هستند. هرچقدر پرز فرش نازک تر باشد، گرد و غبار را به راحتی جذب می کنند و در نتیجه فرش دوام کمتری دارد؛ اما فرش هایی که دارای پرز ضخیم هستند، ماندگاری بیشتری دارند.

نکته چهارم: سایز فرش

دقت کنید با توجه به ابعاد منزلتان چه سایزی از فرش ماشینی مورد نیاز شما است؟ به عنوان مثال فکر کنید اگر در یک سالن 60 متری، یک فرش 6 متری پهن کنید، به نظرتان اصلا این فرش به چشم می آید و زیبا جلوه می کند؟ یا برعکس، پذیرایی 10 متری را با یک فرش 9 متری پر کنید. در این حالت ممکن است خانه شما کمی کوچکتر از چیزی که هست نشان داده شود.

نکته پنجم: رنگ فرش

اکثرا در خانه نو عروسان از فرش های با رنگ روشن استفاده می شود. استفاده از رنگهای روشن باعث می شود که خانه کمی بزرگتر و دلبازتر نشان داده شود که ویژگی خوبی است اما استفاده از رنگهای روشن باعث می شود که فرشتان خیلی زود کثیف شده و مجبور باشید در فاصله های زمانی کوتاه مرتب فرشتان را بشویید و همانطور که میدانید شستشوی زیاد فرش، باعث کاهش طول عمر فرش می شود. برای حل این مشکل بهتر است فرشی انتخاب کنید که تک رنگ نباشد و با گل های مختلف زمینه آن پر شده باشد یا به جای خرید فرش با رنگ کرم، از فرش هایی با رنگ ترمه ای و بادامی استفاده کنید.

نکته ششم: خرید فرش ایرانی

در سالهای اخیر فرش های ابریشم گونه وارد بازار شده اند و اگر انصاف را در نظر بگیریم نوع بافت و طرحشان آنقدر زیباست که نمی شود این نوع از فرش ها را دید و از آن گذشت. اگر قرار است فرش های ابریشمی را برای جهیزیه خریداری کنید بهتر است آن را برای قسمتی از خانه درنظر بگیرید که رفت و آمدش کمتر است. دلیلش این است که این فرش های بلژیکی، نازک هستند و برای اینکه به زمین بچسبند پشت فرش را با لاتکس پوشانده اند. استفاده از لاتکس باعث می شود شست و شوی فرش بسیار سخت شود و مهمتر و جالبتر اینکه بعد از شست و شو کاملا از بین می رود و باعث می شود فرش تغییر شکل بدهد و در اصطلاح دچار کیسی شود.

مقاله مرتبط: کیسی فرش چیست؟

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی