فرش نسوز

فرش نسوز

چهارشنبه 05 شهریور 1399

شاید زمانی که فرش منزلتان سوخت، در آن لحظه به این فکر کرده باشید که ای کاش این فرش نسوز بود و هیچ وقت این اتفاق نمی افتاد ولی در همان لحظه به خودتان گفته اید که این نوع فرش وجود خارجی ندارد؛ اما نگران نباشید ما قصد داریم در این مقاله به شما بگوییم که شاخص های اصلی یک فرش نسوز و ضد حریق چیست و یا راه پیشگیری  از آن چگونه است؟

مقاله مرتبط: چگونه سوختگی فرش را از بین ببریم؟

تار و پود یک فرش

 نخ ها مهمترین فاکتور در نسوز بودن فرش ها هستند؛ و همینطور مهمترین عامل در اثبات کیفیت یک فرش خوب.

در این قسمت می خواهیم که نخ های پلی استر، اکرولیک و فایبر گلاس را بررسی و آن ها را باهم مقایسه کنیم تا بتوانیم بهترین نخ نسوز را به شما عزیزان معرفی کنیم.

نخ پلی استر:

شاید اسم این نوع نخ به گوشتان خورده باشد. اکثر فرش های ماشینی از این نوع نخ تولید می شوند همچنین از این نوع نخ در گلیم ، فرش بلژیکی و مِشال هم استفاده می شود.

مزایای نخ پلی استر عبارتند از :

رنگ بندی زیاد
تنوع بالا
قیمت پایین

معایب نخ پلی استر عبارتند از:

پرز دهی بالا 
پا خور نبودن 
سفت و کوبیده شدن به مرور زمان 
مقاومت کم 
شستشوی سخت فرش 
از بین رفتگی رنگ به مرور زمان

اما مهم ترین شاخصی که ما در این مقاله به آن می پردازیم نسوز بودن فرش است. این نوع نخِ ارزان از مهمترین فاکتور اصلی ما یعنی نسوز بودن بی بهره است و در اثر کوچک ترین سوزش گرما، حالت خود را از دست می دهد.

نخ آکرولیک

این نوع نخ ها از فرآورده های نفتی بوجود می آیند که  تار و پود آن از الیافی به نام «پلی اکریلو نیتریل» می باشد و بسیار سبک هستند؛ بنابراین حالت پنبه مانندی نیز دارند. هم اکنون اکثر فرش ها  را از این نوع نخ ها تولید می کنند.

 مزایای نخ اکرولیک عبارتند از :

 رنگ پذیری بسیار بالا 
قابلیت شستشوی زیاد
 ضد حساسیت 
مقاوت بسیار بالا
 و قیمت مناسب نسبت به کیفیت
تنها عیبی که نخ اکرولیک دارد و دوستداران محیط زیست را ناراحت می کند ضربه زدن به محیط زیست است.
رسیدیم به قسمتی که باید شاخص اصلی نخ را بررسی کنیم؛ یعنی نسوز بودن. این نوع نخ ها اگر هیت ست شده باشند مقاومتی نسبی در برابر حرارت کم قابلمه یا شمع دارند اما بر اثر حرارت اتو و یا چیز های داغ تر ممکن است صدمه ای جدی ببینند کیفیت نخ اکرولیک از نخ پلی استر بالا تر است.

نخ فایبر گلاس

این نوع نخ ها که از خود فایبر گلاس ساخته شده اند بسیار نخ های با ارزش و نسبتاً گرانی هستند. جالب است که بدانید طناب این نوع نخ هم وجود دارد.
اثرا کشور های قاره سبز این نوع نخ را تولید می کنند اما نام کشور هایی مانند هند و چین نیز هم در این لیست به چشم می خورد. نخ فایبر گلاس یکی از بهترین نخ های تولید شده در جهان می باشد اما این کالا وارداتی است قیمت بالایی دارد.
فایبرگلاس را به نام «نخ نسوز» نیز در جهان می شناسند. این نوع نخ به دلیل اینکه از مواد غیر نفتی بوجود می آید از مقاومت بسیار بالایی دربرابر حرارت برخوردار به دلیل بالا  بودن قیمت این نوع نخ تولیدکنندگان  فرش ماشینی ایرانی از آن در فرش هایشان به ندرت استفاده می کنند.

مکان فرش

طبیعتا مکانی که فرش را در آنجا می اندازیم خیلی مهم است. بنابراین در این قسمت از مقاله قصد داریم که نقش مکان های فرش را در سوختنش را بررسی کنیم.
شاید خیلی از ما تجربه این را داشته ایم که در آشپز خانه ظرف غذا از دستمان افتاده و فرش سوخته و یا این که روغن داغ از روی اجاق گاز به فرش آشپز خانه پاشیده شده است. راه حل این است که در آشپز خانه تان فاصله گاز تا فرش بیشتر باشد و یا اینکه به جای فرش از گلیم در آشپز خانه استفاده کنید.
شاید تقریبا همه ما خاطره ای از سوزاندن اتو بر روی فرش اتاق داشته باشیم ؛ اما برای پیشگیری از این اتفاق تلخ کافی است هنگامی که می خواهیم لباسمان را اتو کنیم از میز اتو و یا یک بالش استفاده کنیم و بعد وقتی که کارمان تمام شد اتو را عمودی روی فرش قرار دهیم و یا از جا اتویی استفاده کنیم.
یک راه حل دیگر این است که برای جلوگیری از سوختگی فرش پذیرایی کافی است زمانی که مهمان نداریم از یک روی فرشی برای انداختن به روی فرش استفاده نماییم

کلام آخر

ما در این مقاله سعی کردیم که جلوگیری از سوختن فرش و اینکه چه نوع فرشی نسوز است را به شما آموزش بدهیم و امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به شما کمک شایانی بکند.

عضویت در خبرنامه ایمیلی

عضویت در خبرنامه پیامکی